Hrdinové mezi námi

Nechceme srovnávat dnešní dobu s tím, co zažili. Ale prosíme inspirujme se dnes jejich vůlí překonávat obtíže. Pojďme proto ještě vydržet tuhle těžkou dobu!

Nezakázali nám se smát

Zákaz divadel, kaváren, kin… člověk musí vydržet, vzkazuje Anna Hyndráková, vězněna v Terezíně a Osvětimi. S nadhledem o dnešní situaci říká, že se nemáme zas tak špatně. Její utrpení za války rozhodně nejde srovnávat s tím, co se děje dnes. Teď nám ale její nadhled přináší povzbuzení a především motivaci, abychom ten náš dnešní „boj“ nevzdávali. A byli ohleduplní.

Celý příběh Anny Hyndrákové v Paměti národa

V každém boji je třeba věřit, že to dobře dopadne

Letec RAF Jiří Pavel Kafka zažil na vlastní kůži boje druhé světové války, přesto mu nechybí humor ani nadhled. Dobře ví, že v každém boji je třeba věřit, že to dobře dopadne. Když teď selhává důvěra v autority a státní instituce, naději nám mohou přinést opravdoví hrdinové, jako je právě pan Kafka.

Celý příběh Jiřího Pavla Kafky v Paměti národa

Uchovejme si optimismus

Člověk musí věřit, že to všechno dobře dopadne, říká skaut Jiří Lukšíček. Jako politický vězeň byl 6 let v uranových dolech v odloučení od rodiny a přátel. I v dnešní situaci si uchovejme optimismus. Pojďme ještě vydržet!

Celý příběh Jiřího Lukšíčka v Paměti národa

Co se podařilo za poslední rok?

telefonních hovorů s pamětníky
1149 telefonních hovorů s pamětníky
osobních návštěv
112 osobních návštěv, včetně konkrétní pomoci potřebným
doručení nákupů, léků, respirátorů a další
34 opakovaných návštev
přání jubilantům
452 přání jubilantům